System dozoru elektronicznego (SDE) – Czy twoja kara spełnia przesłanki do jej odbycia, na tzw. „bransoletce” czyli poza zakładem karnym?
Sąd penitencjarny może przekazywać zabronione na odbycie kary wolności poza zakładem karnym, czyli w systemie dozoru elektronicznego. Takie przywileje dotyczą, które są uwzględnione poniżej wskazanych warunków:
- wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy
- albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego (skazanie w warunkach recydywy)
- odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie szczególne względy wskazujące, że w razie odbycia kary w tym systemie nie zostaną osiągnięte cele kary;
- skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
- osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3;
- odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1
Wobec powyższego, oprócz wymogów określonej wysokości kary i posiadania stałego miejsca pobytu, przesłankami koniecznymi są wyrażenie zgody przez osoby pełnoletnie wspólnie zamieszkujące ze skazanym a także spełnienie wymogów technicznych w mieszkaniu/domu, w którym ma zostać zamontowany sprzęt.
Bez spełnienia wymogów technicznych udzielenie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego nie jest możliwe.
W odniesieniu do skazanego, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.
SDE jest przeznaczony głównie dla osób skazanych za przestępstwa niegroźne (np. drobne oszustwa, jazdę pod wpływem alkoholu, alimenty), które nie stwarzają zagrożenia dla życia i zdrowia innych. Osoby skazane za przestępstwa z użyciem przemocy lub recydywiści mogą nie otrzymać zgody na odbywanie kary w SDE.
Adwokat w Łodzi może pomóc w przygotowaniu wniosku do sądu penitencjarnego oraz przeanalizować Twoją sytuację pod kątem możliwości odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego. Dzięki wsparciu prawnemu, masz większą szansę na spełnienie wszystkich formalnych wymogów i skuteczne złożenie wniosku. Jeżeli potrzebujesz porady prawnej, skontaktuj się z doświadczonym adwokatem w Łodzi, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojej sprawy.